Да си архивист е призвание и отговорност. Това каза в интервю Калина Маджарова, началник-отдел в Държавен архив - Стара Загора по повод 10 октомври, професионален празник на архивистите. "В днешно време, когато системата на държавните архиви и хората, които работят в нея, са изключително малко, ние работещите сме всичко. Ние приемаме документите, ние ги обработваме, ние ги съхраняваме и се грижим за тях", обясни тя. Да си архивист е отговорност и чест, допълни Маджарова.
Гордеем се, че успяхме да изградим едно, макар и крехко, многообразно и многобройно феминистко движение в България, което да се бори да промени средата към по-добро. Това заяви Надежда Дерменджиева, кодиректор на Българския фонд за жените (БФЖ) по случай 20 години от основаването на организацията.
Ние сме феминистки фонд, който подкрепя с финансиране, изграждане на капацитет на по-малки организации в България, които работят за правата на жените, за овластяване на момичета и за постигане на равнопоставеност на половете, каза Дерменджиева. От създаването ни мисията и визията ни не са се променили, посочи тя. Визията ни е, че всички жени и момичета живеят в справедлив и равнопоставен свят, в който изборите им са зачетени, а гласовете им са чути, подчерта Дерменджиева. За нас все още нито гласове ни са толкова чути, нито изборите ни са уважавани, така че имаме още за какво д
По молба на близките Областната дирекция на МВР в Стара Загора издирва 20-годишния Георги Георгиев, съобщиха от пресцентъра . Мъжът е от Стара Загора и е в неизвестност от 10 ноември.
Висок е 170 см, със слабо телосложение. Очите му са тъмни, а косата - къса, облечен е с черен анцуг с червени райета и маратонки, посочват от полицията и допълват, че той има белег на челото. Издирваният носи в себе си документи за самоличност.
От ОДМВР - Стара Загора апелират гражданите, които имат информация за мъжа, да се обадят незабавно в полицията.
Припомняме, че в началото на годината МВР обяви за издирване жена на 82 години от Раднево.
Софийският градски съд (СГС) остави в ареста Марин Димитров, обвинен за участие в престъпна група заедно със сина си Стефан Димитров, бившата директорка на Агенция „Митници“ Петя Банкова и бившия главен секретар на МВР Живко Коцев, както и на Никола Николов.
Според магистратите "на пръв поглед" става ясно, че не е отпаднало обоснованото предположение, че Димитров е участвал в престъпната група.
На бившия вече директор на Агенция „Митници“ Петя Банкова, Стефан и Марин Димитрови, както и на Никола Николов, бяха повдигнати обвинения за участие в организирана престъпна група за търговия с влияние, контрабанда и други престъпления. Впоследствие обвинение бе повдигнато и на бившия главен секретар на МВР Живко Коцев.
Междувременно отпадна обвинението за контрабанда и остана само обвинението за престъпна група, каза в залата адвокатът на Димит
Катастрофа с две жертви е станала на главния път София – Варна, в района на село Голец, съобщи говорителят на Областната дирекция на МВР в Ловеч Габриела Тодорова.
Сигналът за инцидента е подаден около 9:15 часа. Лек автомобил, пътувал от София в посока Варна, е навлязъл в насрещното платно и се е ударил в спрял на отбивка товарен автомобил. В резултат на това на място е починала 37-годишна жена, а 59-годишният шофьор е издъхнал на път за болницата.
Образувано е досъдебно производство. Пътят не е затворен за движение.
Припомняме, че за десет дни жертвите на пътя в Ловешко са десет.
Акция по залесяване на изгорялата площ на Бармук баир предстои в Сливен на 23 ноември, съобщиха от общинския пресцентър. Предвидено е на опожареното място да бъдат засадени две хиляди фиданки от дървесния вид "Цер".
Щетите бяха нанесени от пожари на 15 август и 8 септември. Инициативата за засаждането е на кмета Стефан Радев, който проведе разговори с ръководството на “Югоизточно държавно предприятие” - Сливен. След уточняване на подробностите, от двете институции призоваха гражданите да се включат в съвместната инициатива на Община Сливен и “Югоизточното държавно предприятие” в град Сливен. Те ще очакват всеки, който има желание, да се включи в 9:30 часа на 23 ноември, като дойде на сборния пункт - параклиса “Свети Георги”.
Горски служители от “Държавно горско стопанство - Сливен” ще бъдат на място, за да съдействат на гра
Тя разкри, че основното в работата е желанието да съхрани документите, които са богатството на България, за да може да бъдат показани и чрез тях да бъде разказана историята.
След дълги години работа в частния сектор Калина Маджарова решава да стане архивист преди малко повече от седем години, като близо две години е началник отдел. "Реших, че петте години, посветени на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" и магистърската степен по "Балканистика", е крайно време да се отдам на историята и на документите, като дам и своя скромен принос, за да съхраним нашето богатство", посочи тя.
Калина Маджарова разкри, че най-богатият личен архив в Държавен архив-Стара Загора е на диригентката Росица Баталова. Той съдържа 610 архивни единици, като в една архивна единица може да има до 250 листа, уточни архивистът. "За нас като хора, занимаващи се с история и с документи, по-интересни и по-истински са личните фондове", посочи Маджарова. И обясни, че в нейната работа всеки един от тези лични фондове я е докоснал. И фондът на Мара Шопова, и фондът на Росица Баталова, с нейната история, посветена на оперното изкуство, както и на оперните прими Стефка Минева, Мария Клинчева и други. Защото от всеки един вземаш нещо, научаваш нещо, разбираш някой любопитен факт, свързан с историята", коментира Калина Маджарова.
Фондовете на предприятия, държавни и обществени институции са по-големи. Към момента в Държавен архив - Стара Загора общата фондова наличност е 2395,96 линейни метра с 3340 архивни фонда. От тях 3143 са учрежденски и 197 фонда са лични. Общият брой на архивните единици е 185 415. "Най-ценният ни документ са спомените на поп Минчо Кънчев. Те са много красиви с калиграфски почерк изписани. В тях разказва за Диарбекир и за заточението, и за всичко на което са били подложени българите по време на своя престой там", каза още Калина Маджарова.
Според архивиста за хората архивът е малко по-далечен и човек разбира къде е, ако има нужда да намери нещо.
Един човек е загинал, а 46 са ранени при 25 тежки катастрофи в страната през последното денонощие, съобщиха от МВР.
В София са регистрирани 16 леки пътнотранспортни произшествия, при които няма пострадали.
От началото на месеца са станали 206 катастрофи с 20 загинали и 255 ранени.
От началото на годината са регистрирани 6241 пътнотранспортни произшествия, при които живота си са загубили 397 души, а ранените са 7851.
При сравнение с реалните данни за загиналите през същия период на 2023 г. се отчитат 68 по-малко загинали участници в движението по пътищата през 2024 г., съобщават още от МВР.
Регионалната здравна инспекция (РЗИ) препоръча водата в Шумен и селата Панайот Волов, Белокопитово и Дибич да не се използва за пиене и готвене. Според съобщение на сайта на инспекцията все още стойността на показателя „мътност” на водата е над нормата, приемлива за потребителите.
При проведения днес лабораторен контрол на проба вода от централното водоснабдяване на Шумен не се констатират други отклонения от здравните норми по изследваните физикохимични показатели. В пункта, от който е взета водата, е установено наличие на остатъчен хлор, съответстващо на нормативните изисквания, допълват от РЗИ.
В лабораторията на инспекцията продължава ежедневният анализ на проби вода от централното водоснабдяване на Шумен по показатели мътност, остатъчен хлор и микробиологични показатели. Всяка промяна в качеството на питейната вода ще бъде публикувана своевременно, уверя
В първата си година като кмет работих с екипа ми за развитието на Община Самоков във всички сфери, заяви кметът инж. Ангел Джоргов по време на пресконференция в залата на общинската администрация. Кметът представи отчет за една година от встъпването си в длъжност. В пресконференцията взеха участие заместник – кметът по финанси Станимира Давидова, секретарят на Общината Венера Милова и директорът на строителната дирекция Красимира Костадинова.
По думите на кмета заедно с кметовете на кметства и кметските наместници, и служителите на администрацията, са свършили много работа. Той каза, че са работили за подобряването на жизнената среда, направени са подобрения в образователната сфера, екологията, социалната дейности, сигурността и превенцията, водоснабдяването и канализацията и пътната инфраструктура.
Джоргов посочи, че в пътната инфраструктура и водоснабдяване
Бридж турнира за купа „Габи“ в Плевен спечели отборът Link Force, София. Четиридневният турнир се проведе в плевенския хотел „Ростов“. Регламентът му включваше няколко състезания. Първият ден надиграванията бяха в отборен мини турнир за купа „Кайлъка“. Осмото издание на купата спечели отбор „Слънце“ от София. След тях останаха бриджорите от „Министър“.
Едносесийният двойков турнир спечелиха Радослав Радев и Пейчо Чолаков от Бургас. Лия Костова - Виктор Йотов са втори.
Голямото отборно първенство завърши днес следобед. Победители в него са софиянците Link Force. Втори остана отбор „Чук“ от Сливен. На трето място се наредиха Team - new begining.
Бридж турнирът в Плевен е един от най-старите в България. Преди него е само този във Варна. Тази година имаше много добро присъствие. В двойковия
Представители на „БСП-Обединена левица“ разговарят със служебния вицепремиер и финансов министър Людмила Петкова относно състоянието на публичните финанси и проектобюджета за 2025 година. Срещата в сградата на Народното събрание е по покана на левицата и в началото беше отворена за медиите.
Председателят на „БСП- Обединена левицата“ Атанас Зафиров посочи, че ситуацията е много динамична, публичното пространство е залято с всякакъв вид информация, а Народното събрание още не функционира пълноценно, тъй като е в процес на избор на председател, и поиска министър Петкова да ги информира за състоянието на публичните финанси и за перспективите пред Бюджет 2025.
Действително в публичното пространство излиза разнопосочна информация както по отношение на финансовата стабилност за 2024 г., така и по отношение на финансовото състояние на държава
Като професионален празник на архивистите 10 октомври започва да се чества през 60-те години на ХХ век. С Указ 515 от 10 октомври 1951 г. на Президиума на Народното събрание се създава Архивно управление в структурата на Министерството на вътрешните работи, с което се поставя началото на националната архивна система. Година по-късно на 18 април с постановление на Министерския съвет е създаден и Държавният архив в Стара Загора.